15,96 Lei
13,19 Lei
2,76 Lei
2,28 Lei
Întrerupător diferențial Hager 40A 4P 30mA Tip AC
produs indisponibil
adaugă la lista de dorințe
Descriere
Hager Întrerupător Diferențial 40A 4P 30mA Tip AC
Întrerupătorul diferențial 4P 40A 30mA Tip AC CDC440J marca HAGER este un dispozitiv electric conceput pentru deconectarea imediată a circuitului atunci când detectează inegalități în fluxul curenților de ieșire și de intrare.
Modelul CDC440J este utilizat în principal pentru asigurarea protecției împotriva electrocutării în caz de contact direct sau indirect. În plus, ajută la limitarea riscului de deteriorare a echipamentelor și previne apariția incendiilor cauzate de defecțiuni electrice.
Caracteristici principale
- Montaj stabil și sigur pe șină de montaj cu ajutorul unei clemă metalice solide.
- Asigură protecție împotriva atingerii (IP2x) chiar și la utilizarea barelor de fază.
- Capac de protecție a bornei care previne conectarea incorectă a conductorilor, minimizând riscul de erori de montaj.
- Indicator de curent diferențial care permite identificarea rapidă dacă declanșarea a avut loc din cauza curentului diferențial sau a deconectării manuale.
- Indicator real al poziției contactului, care arată dacă contactele întrerupătorului sunt efectiv deschise mecanic.
- Operațiuni sigure sub tensiune datorită posibilității de utilizare a șurubelnițelor izolate, ceea ce previne deteriorarea carcasei.
- Posibilitatea de sigilare în aplicații speciale, asigurând controlul asupra accesului neautorizat.
- Dispozitivul protejează conductoarele, bunurile și viața umană împotriva efectelor periculoase ale curentului electric.
- Toate dispozitivele îndeplinesc cerințele standardelor românești și condițiile necesare pentru marcarea CE, ceea ce atestă calitatea și siguranța acestora.
- Posibilitatea de extindere a instalațiilor existente datorită compatibilității 100% cu seria anterioară, ceea ce facilitează modernizarea sistemelor.
Construcție
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Număr de poli | 4 P |
| Montaj | Șină DIN |
Caracteristici electrice
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Tensiune nominală de comutare Ue (AC) | 230/400 V |
| Frecvență nominală | 50 Hz |
Tensiune
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Tensiune nominală de izolație Ui | 500 V |
| Tensiune de șoc nominală suportată Uimp | 4 kV |
Curent
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Curent diferențial nominal dI | 30 mA |
| Curent nominal de descărcare (IN 8/20µs) | 0,25 kA |
| Capacitate nominală de conectare și deconectare Im | 1,5 kA |
| Curent nominal condiționat de scurtcircuit Inc conform PN-EN 61008-1 | 6 kA |
| Curent nominal | 40A |
Putere
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Pierderi totale de putere pentru curentul nominal | 6,5 W |
| Pierderi de putere pe pol pentru curentul nominal | 2,3 W |
Declanșare
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Cu întârziere scurtă | nu |
Durabilitate
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Durabilitate electrică (număr de cicluri) | 2000 |
| Durabilitate mecanică (număr de cicluri) | 4000 |
Dimensiuni
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Adâncimea produsului | 70 mm |
| Înălțimea produsului | 83 mm |
| Lățimea produsului | 70 mm |
Instalare / Montaj
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Cuplu de strângere | 2,8Nm |
Conexiune
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Secțiune conductor flexibil (cablu) în bornă | 16 mm² |
| Secțiune conductor rigid (fir) în bornă | 25 mm² |
| Tip de conexiune | cu șurub |
Normă
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Normă | EN 61008-1 |
| Directiva europeană RoHs | conform |
Siguranță
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Grad de protecție | IP20 |
| Tip întrerupător diferențial | AC |
Condiții de utilizare
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Grad de poluare conform IEC 60664 / IEC 60947-2. | 2 |
| Temperatură de stocare | -55 până la 70 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Date tehnice
| Tip întrerupător | diferențial |
| Număr de poli | 3P+N |
| Curent nominal [A] | 40A |
| Curent rezidual [mA] | 30 mA |
| Putere de rupere [kA] | 6 kA |
| Marcă | HAGER |
| Caracteristică de declanșare | AC |
Siguranță
Toate recenziile (pozitive și negative) sunt afișate, în funcție de limitarea numărului de comentarii pe platformă. Verificăm dacă acestea provin de la clienți care au achiziționat produsul. Vedeți mai multe pe site-ul nostru Politica de comentarii pagina.