15,96 Lei
13,19 Lei
2,76 Lei
2,28 Lei
Invertor fotovoltaic Fronius Primo 3,6kW monofazat 2MPPT WLAN
produs indisponibil
adaugă la lista de dorințe
Descriere
Fronius Invertor de Rețea PV 3.6kW 1-Fază 2MPPT WLAN Primo
Invertorul de rețea PV 3.6KW 1F 2MPPT WLAN 3.6-1 Primo Fronius completează perfect noua generație de invertoare SnapINverter. Este un dispozitiv monofazat, fără transformator, ideal pentru utilizare în locuințe. Datorită inovativului SuperFlex Design, este posibilă adaptarea maximă a proiectului instalației, iar montajul și întreținerea sunt foarte simple datorită sistemului de montaj SnapINverter.
Tehnologia SNAPINVERTER constă în separarea secțiunii de conexiuni și a modulului de putere. Secțiunea ușoară de conexiuni cu cablajul complet este montată fix pe perete, constituind baza pentru modulul de putere. Apoi, invertorul este agățat pe această secțiune. Datorită acestei soluții, montajul și întreținerea sunt semnificativ facilitate.
Invertorul Primo este foarte comunicativ, datorită pachetului de comunicare integrat în serie cu interfață WLAN, funcție de management energetic și multe alte funcții.
Tehnologia SuperFlex Design asigură flexibilitate în proiectarea și execuția instalației. Sistemul dispune de două trackere MPP, o gamă largă de tensiuni de intrare DC și o tensiune de sistem ridicată. Fiecare intrare DC și tracker MPP poate gestiona puterea nominală totală a invertoarelor, ceea ce permite gestionarea întregii instalații printr-un singur invertor, indiferent de orientarea acoperișului sau de numărul de module PV umbrite.
Dynamic Peak Manager este un sistem care găsește dinamic punctul optim de funcționare chiar și în cazul umbritului parțial al panourilor PV, monitorizând întreaga caracteristică de funcționare.
Invertoarele Fronius sunt pregătite pentru cerințele viitoare ale rețelelor electrice, dispunând de funcții Advanced Grid Features care asigură o alimentare optimă. Pot fi utilizate pentru reglarea alimentării ținând cont de consumul propriu, pentru a preveni întreruperile în furnizarea energiei.
Compania Fronius, lider în domeniul inovației și soluțiilor moderne în fotovoltaice, oferă produse de înaltă calitate care asigură o utilizare îndelungată și fără probleme a instalațiilor PV.
Date de intrare
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Număr de trackere MPP | 2 |
| Curent maxim de intrare (Idc max 1 / Idc max 2) | 12,0 A / 12,0 A |
| Curent maxim de scurtcircuit pentru câmpul de module (MPP1 / MPP2) | 18,0 A / 18,0 A |
| Domeniu de tensiune de intrare (Udc min - Udc max) | 80 - 1000 V |
| Tensiune de pornire (Udc start) | 80 V |
| Domeniu util de tensiuni MPP | 80 - 800 V |
| Număr de stringuri pe tracker MPP | 2 + 2 |
| Putere maximă a generatorului PV (Pdc max) | 5,5 kWpeak |
Date de ieșire
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Putere nominală AC (Pac,r) | 3.680 W |
| Putere maximă de ieșire | 3.680 VA |
| Curent de ieșire AC (Iac nom) | 16,0 A |
| Conexiune la rețea (domeniu de tensiune) | 1 ~ NPE 220 V / 230 V (180 V - 270 V) |
| Frecvență (domeniu de frecvență) | 50 Hz / 60 Hz (45 - 65 Hz) |
| Factor de distorsiune armonică THD | < 5 % |
| Factor de putere (cos φac,r) | 0,85–1 ind. / cap. |
Standarde
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Certificate și conformitate cu normele | [[DIN V VDE 0126-1-1/A1, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 4777-2, AS 4777-3, G83/2, G59/3, CEI 0-21, VDE AR N 4105]] |
Factor de eficiență
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Eficiență maximă | 98,0 % |
| Eficiență europeană ponderată (ηEU) | 96,8 % |
| Eficiență de adaptare MPP | > 99,9 % |
Protecții
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Măsurarea rezistenței de izolație DC | Da |
| Comportament în momentul supraîncărcării | Deplasarea punctului de funcționare, limitarea puterii de ieșire |
| Întrerupător DC | Da |
| Protecție la polaritate inversată | Da |
Interfețe
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 intrări și 4 intrări/ieșiri digitale | Conectare la receptor de comandă la distanță |
| USB (priză tip A) | Pentru dispozitive USB: înregistrare date, actualizare software invertor |
| 2x RS422 (priză RJ45) | Fronius Solar Net |
| Ieșire releu | Management energetic (ieșire releu fără potențial) |
| Înregistrator de date și server web | Integrat |
| Intrare semnal | Conectare contor S0 / Monitorizare stare descărcătoare de supratensiune |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec sau conectare contor inteligent de energie |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Siguranță
Toate recenziile (pozitive și negative) sunt afișate, în funcție de limitarea numărului de comentarii pe platformă. Verificăm dacă acestea provin de la clienți care au achiziționat produsul. Vedeți mai multe pe site-ul nostru Politica de comentarii pagina.